24 stycznia 2015

"Zniszcz ten dziennik" Keri Smith

Keri Smith
"Zniszcz ten dziennik" 
Wydawnictwo K.E.Liber 2014

Wielu książkowiczów pewnie zna już dziennik Keri Smith, który ma nas pobudzić do twórczej destrukcji. Na kolejnych stronach znajdziemy dziesiątki sposobów, jak go skutecznie i kreatywnie zniszczyć. Wziąć z nim prysznic, pociągnąć za sobą na smyczy, powylewać na niego różne rzeczy czy zwyczajnie w nim pobazgrać. 

Na czym polega fenomen książki? Zwykle uczy się nas, by książki traktować z szacunkiem. Uwazać, by nie zaginać rogów, by nie przełamać okładki. Tutaj mozemy dać upust naszym emocjom i ponieść się wyobraźni. Z dziennikiem możemy zrobić, co nam się żywnie podoba, nie dbając o to, co się z nim stanie. Co więcej, im gorzej będzie wyglądać na końcu, tym lepiej! 

Czy warto zaopatrzyć się w taką książkę, czy to strata pieniędzy na coś, na co w zasadzie nie musimy ich w ogóle wydawac? Wystarczyłoby przecież wziąć parę pustych kartek i zrobić z nimi dokładnie to samo - nie zważając na nic, niszczyć na wszelkie znane nam sposoby. Autorce jednak udało się stworzyć coś z niczego. Książka ta (czy też "dziennik") sprzedał się na całym świecie już w 2 milionach egzemplarzy, stając się bestsellerem na niejednej sklepowej półce. Tak naprawdę kupując go, otrzymujemy niewiele - listę destrukcyjnych poleceń ze znikomą treścią. A jednak coś w tym jest! Zwłaszcza, że po ciężkim dniu potrafi naprawdę odstersować, a my możemy zrobić coś, co przy zwyczajnej książce byłoby niewskazane - po prostu ją zniszczyć. 

Dziennik nakłania do zabawy, do twórczego myślenia, pozwala się zrelaksować przy użyciu zapomnianych przez dorosłych kredek, pisaków, nożyczek i kleju. Do tego możemy wykorzystywać wszystko, co nas otacza, by stworzyć swój unikatowy, absolutnie wyjątkowy dziennik. Po zakończonej zabawie zostanie nam przecież jeszcze pamiątka, potwierdzenie tego, jak udało nam się pobudzić swoją kreatywność i oddać się zabawie. 

Pomysł prosty, choć ciekawy. Dziennik na swoich stronach pozwala nam poczynić, co nam w duszy gra. Nie jest przecież tak, że każdy posiadacz tej książki zrobi z nią dokładnie to samo. Każdy z nas jest inny, dlatego na kolejnych stronach każdy może pokazać, jaki jest naprawdę. Jeden zamaluje stronę pojedynczym kolorem, inny narysuje na niej coś wielobarwnego. Jeden ją zniszczy w celach terapeutycznych, drugi stworzy z niej swoje małe dzieło sztuki. 

Ile osób, tyle opinii, a dziennik już znajduje zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników. Faktem jest, że to pomysł na tyle dobry, by zadbać o jego kontynuację. Już niedługo pojawi się bowiem kolejna książka Keri Smith pt. "To nie książka", w której czekać będą na nas kolejne zadania wymagające pomysłowości. Może znowu uda się z jednej pozycji stworzyć wiele różnych książek, które pokażą całą duszę ich twórców. Premiera "To nie książka" ma nastąpić już 4 lutego. 

3 stycznia 2015

"Dziesięć bram świata" Tadeusz Biedzki

 Tadeusz Biedzki
"Dziesięć bram świata"
Wydawnictwo Bernardinum 2014


Cuchnące ulice w Indiach i kąpiele w Gangesie ze szczątkami zmarłych. Kawa z terrorystą w Damaszku. Miejsca, w których czas zatrzymał się tysiące lat temu. Zaginiony przyjaciel z Mali z wielkimi planami na biznes. Czynne wulkany w Ognistym Pierścieniu Pacyfiku i niebezpieczne zakątki Brazylii. Bajeczny widok na niesamowicie zachowane zabudowania Machu Picchu i trzęsienie ziemi w Kurdystanie.

Tadeusz Biedzki odkrywa świat, trafiając do miejsc, które przeczą naszym tradycjom i naszemu postrzeganiu świata. Żyje się tu inaczej, ludzie są inni, a dookoła nich niejednokrotnie panuje głód, biedota i wojenne nastroje. Poznajemy tych, którzy zupełnie inaczej niż my, patrzą na życie i śmierć. Autor obiecuje podróż do miejsc, gdzie kończy się świat i rzeczywiście, czytając, mamy wrażenie, że tak właśnie jest. Czasem są to kraje tak odległe, że panujące w nich zwyczaje dla nas są zupełnie obce i niezrozumiałe. Jednak ci ludzie, którzy pokładają w tradycjach całą swoją wiarę i poświęcają im niejednokrotnie swe życie, zwyczajnie oczarowują. To świat tak daleki od naszego, że czasem aż trudno uwierzyć, że prawdziwy. I nie dziwne, że niemal każda opowieść wzbudza odczucie, że nie łatwo byłoby nam żyć w takich miejscach. Choć z pozoru wszyscy jesteśmy tacy sami, pod względem kulturowym za bardzo się już różnimy.

Biedzki pomaga nam odkrywać świat, którego nie znamy - odległy, egzotyczny i fascynujący. To książka o podróżach, jednak skupia uwagę nie tyle na widokach, choć te są również wspaniałe, co na człowieku. Bo to przecież ludzie tworzą te miejsca i historię. To ludzie trwają w swoich zwyczajach, pielęgnując kulturę dla nas całkowicie obcą, lecz niezwykłą.


"Dziesięć bram świata" to dziesięć opowieści, każda z innego kraju i w każdej czeka na nas do odkrycia kilka historii i niespodzianek. Czytając, czasami mamy wrażenie, że autor przeżywa nazbyt często niesamowite zbiegi okoliczności, jednak niewątpliwie nadają one charakteru książce. Czyta się ją wspaniale, jednym tchem. Zwłaszcza, że wszystkie najważniejsze momenty historii opatrzone są kolorowymi zdjęciami, które pozwalają lepiej zrozumieć wszystko to, co autor chciał nam przekazać i choć na chwilę wraz z nim znaleźć się w tym odległym świecie.

Książka o podróżach, która sama w sobie jest niezwykłą wędrówką. Dodatkowo ma wartość edukacyjną, gdyż co chwilę czekają na nas kolejne ciekawostki. Warto poznać miejsca, które autor miał okazję zobaczyć osobiście, a teraz próbuje przekazać nam namiastkę tego, co widział i zasłyszał, za pomocą tej niedługiej, lecz treściwej i barwnej książki. Bardzo polecam wszystkim, których interesuje drugi człowiek, mieszkający gdzieś na krańcu świata. Tutaj poznacie jego przeżycia i emocje, zrozumiecie, jakie wyzwania stawia przed nim życie każdego dnia i zachwycicie się miejscami, w których żyje. Wspaniała książka z cudownymi zdjęciami, która wzbudza ochotę na to, by samemu spakować się, wyjechać i rozpocząć swoją przygodę gdzieś na drugim końcu świata.




5. Przeczytaj książkę z liczbą w tytule.

19 grudnia 2014

Wyzwanie czytelnicze 2015

Bardzo się cieszę, że wyzwanie was zainteresowało! Już tłumaczę zadania na język polski :) 
Służę pomocą w szukaniu lub polecaniu książek. 

Dla tych, którzy jeszcze nie znają zasad: to wyzwanie czytelnicze utworzone przez popsugar.com. Polega na tym, aby przeczytać książki, które spełniać będą poniższe wymagania. Chociaż wiele lektur pasować będzie do kilku punktów, postarajmy się znaleźć inną książkę do każdego. Na pewno z łatwością uda nam się wypełnić całe wyzwanie! 
Zapraszam wszystkich do zabawy i wyszukiwania książek. I dzielcie się swoimi przemyśleniami dotyczącymi wyzwania i lektur tutaj lub na swoich blogach! :)
  1. Książka, która ma więcej niż 500 stron
  2. Typowy romans
  3. Książka, na podstawie której powstał film
  4. Książka wydana w roku 2015
  5. Książka z liczbą w tytule
  6. Książka napisana przez autora przed trzydziestką
  7. Książka z bohaterami, którzy nie są ludźmi
  8. Humorystyczna książka
  9. Książka napisana przez kobietę
  10. Kryminał lub thriller
  11. Książka z tytułem w formie jednego słowa
  12. Antologia, zbiór opowiadań
  13. Książka pierwotnie wydana w innym kraju
  14. Książka z kategorii literatury faktu
  15. Debiut literacki któregoś z popularnych autorów
  16. Książka autora, którego uwielbiasz, ale jeszcze nie miałeś okazji jej przeczytać
  17. Książka, która ktoś ci polecił
  18. Książka, która zdobyła Nagrodę Pulitzera
  19. Książka oparta o prawdziwą historię
  20. Książka z samej góry twojej listy lektur, które koniecznie chcesz przeczytać
  21. Książka, którą uwielbia twoja mama
  22. Książka, która cię przeraża
  23. Książka starsza niż 100 lat
  24. Książka, która zachwyci cię samą okładką
  25. Książka, którą miałeś przeczytać w szkole, ale tego nie zrobiłeś
  26. Biografia
  27. Książka, którą skończysz w jeden dzień
  28. Książka z antonimami w tytule
  29. Książka, której akcja rozgrywa się gdzieś, gdzie zawsze chciałeś pojechać
  30. Książka, która została wydana w roku, w którym się urodziłeś
  31. Książka ze złymi recenzjami
  32. Trylogia
  33. Książka z twojego dzieciństwa
  34. Książka z miłosnym trójkątem w historii
  35. Książka, której akcja rozgrywa się w przyszłości
  36. Książka, której akcja rozgrywa się w szkole średniej
  37. Książka z kolorem w tytule
  38. Książka, która sprawi, że będziesz płakać
  39. Książka o magii
  40. Powieść graficzna – nowela w formie komiksu
  41. Książka autora, którego twórczości nigdy dotąd nie miałeś okazji czytać
  42. Książka, którą posiadasz, lecz wciąż nie przeczytałeś
  43. Książka, której akcja rozgrywa się w twoim mieście
  44. Książka oryginalnie napisana w obcym języku
  45. Książka, której akcja rozgrywa się podczas świąt Bożego Narodzenia
  46. Książka napisana przez autora o tych samych inicjałach co ty
  47. Sztuka (tragedia, komedia)
  48. Książka zakazana
  49. Książka, na podstawie której powstał serial TV lub, która powstała na podstawie serialu TV
  50. Książka, którą kiedyś zacząłeś, lecz nigdy nie dokończyłeś

18 grudnia 2014

Plany na 2015 rok

Dzień dobry!

Dziękuję wszystkim, którzy odwiedzali blog pod moją nieobecność, za komentarze i miłe słowa. Z góry przepraszam za maile, na które nie zdołałam odpowiedzieć, bo było ich naprawdę dużo, a blog - jak widać - osamotnił się przez ostatnie miesiące z braku recenzji. Dużo się jednak działo - dobrze i źle. A ja musiałam odpocząć, bo powoli odczuwałam przymus zamiast przyjemności w pisaniu kolejnych postów. W głowie już świta mi inny pomysł, który mam nadzieję rozwinąć w najbliższych tygodniach, jednak wszystko muszę jeszcze dokładnie przemyśleć i zaplanować.

Póki co w Nowy Rok wkraczam z planami nowego wyzwania czytelniczego. Mam nadzieje, że przyłączycie się do zabawy wraz ze mną, bo jest ono ogromnie ciekawe i twórcze. Czasami trzeba będzie pogłówkować, by odnaleźć pasującą książkę, jednak takie poszukiwania na pewno sprawią wiele przyjemności!

To 50 zadań, które musimy wypełnić. Choć niektóre książki pasować będą do kilku z nich, postarajmy się jednak do każdego podpunktu dopasować inną książkę:)! Zachęcam was do udziału i dzielenia się refleksjami z wypełniania kolejnych punktów na swoich blogach oraz w komentarzach tutaj :)

Ja już zaczyna zbierać książki do wyzwania! Do zobaczenia w Nowym Roku. Oby był szczęśliwy :)

Większa wersja obrazka w linku > TUTAJ <

Wyzwanie pochodzi ze strony popsugar.com.