20 stycznia 2014

„Piękni kochają pięknych, szaleni szalonych. Innych nie kocha nikt.”

Elżbieta Cherezińska
Trzy młode pieśni
Wydawnictwo Zysk i S-ka 2012


"Trzy młode pieśni" to opowieść o losach trójki młodych bohaterów – Gudrun, córki Sigrun i Regina, jej brata Bjorna oraz Ragnara, syna Halderd, którego ta oddała na wychowanie Reginowi. Chłopcy na dworze przygotowywani są na wojowników. Muszą szybko stać się mężczyznami, już w wieku kilku lat chwytają za miecze, łuki i oszczepy. Gudrun trudno zaakceptować fakt, że jej brat, z którym do tej pory była nierozłączna, mieszka teraz w innej części dworu. Nie w głowie jej dorastanie i bycie kobietą, a niemal całą swoją uwagę poświęca nieskończonemu uwielbieniu do Bjorna. Z tych trzech całkowicie rożnych perspektyw poznajemy wydarzenia z całego okresu ich dorastania – decyzje, jakie podejmowali, które sprawiały, że czasem wiele zyskiwali, lecz czasem równie wiele tracili..Elżbieta Cherezińska w "Trzech młodych pieśniach" doprowadza swoich czytelników na sam koniec „Północnej Drogi”. Po trzech emocjonujących tomach, pełnych przygód, walki i poświęceń, trudno zaakceptować fakt, że ten jest już tym ostatnim. Cherezińska w swoich książkach otwiera wspaniały świat Norwegii z przełomu X i XI wieku, który nasycony jest życiem i śmiercią, męstwem i strachem. Obserwujemy, jak przez lata bohaterowie dorastają, dojrzewają do szlachetnych czynów i decyzji, lecz też do przelewania krwi i demonstracji władzy. W jednej chwili śmieją się, bawią i popijają miód, w drugiej walczą i umierają z mieczem w ręku i oddaniem w sercu.

„-Nie macie własnych marzeń?
Patrzy mi w oczy poważnie, a potem się śmieje.
- Mamy! Jedno, wielkie...
- ...zjeść...
- ...świat!”

Powieść rozgrywa się na przestrzeni kilkunastu lat, dzięki czemu widzimy, co dojrzewa w bohaterach przez ten czas i w jaki sposób reagują na zmiany. Różne punkty widzenia zapewniają nam różnorodność treści – to często zawiłe polityczne problemy, misternie opisane sceny walki, pojedynek o władzę i rywalizacja między młodymi wojownikami, lecz nie zabrakło tu też kobiecej strony o niewinności, przywiązaniu i marzeniach. Dzięki starej wieszczce Urd z bagien znów zostajemy wprowadzeni w mistyczny świat przepowiedni i przeznaczenia, lecz teraz dane jest nam poznać dokładniej ją samą. To tutaj, w ostatnim tomie "Północnej drogi" rozwiązują się wszystkie tajemnice i wszystko dobiega końca. Historia jednak nie umiera, a bohaterowie wciąż żyją. Już nie tylko na kolejnych stronach książki, lecz w głowie każdego, kto choć raz miał z nimi do czynienia.

„Jestem gotowy od wielu dni. I nie jestem Ragnarem przyczajonym w lesie. Wyczekującym na sowę, która znienacka spadnie na ofiarę. Jestem sokołem, któremu już zdjęto z oczu kaptur. Sokołem, który czeka na swój lot.”

Elżbiecie Cherezińskiej po raz kolejny udało się mnie oczarować. Już odkąd trzymałam tę książkę w rękach, byłam pewna, że się w niej zakocham, jednak po jej przeczytaniu wciąż jestem zdumiona – bohaterami, biegiem wydarzeń i samym zakończeniem. Na tych stronach tak wiele się dzieje, że nie sposób o tym wszystkim zapomnieć i wyrzucić z głowy. Autorka kusi nas humorem i zagadką, rywalizacją wojowników, wyrazistymi zasadami oraz zarówno kobiecym, jak i męskim do cna punktem widzenia. Ten świat, opisany z taką dbałością i pasją, wydaje się być na wyciągnięcie ręki, tuż przed naszymi oczami. Cherezińska szybko przywiązuje nas do siebie i wplątuje w uciechy i cierpienie bohaterów. Cykl "Północna droga" to niezwykła, wspaniała przygoda, która w "Trzech młodych pieśniach" ma swoje zakończenie. Trudno żegnać się z tym światem, lecz bez wątpliwości polecam wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji go powitać.


ISBN: 978-83-7785-081-7
Liczba stron: 621
Cena detaliczna: 37, 90 zł

Północna Droga.: Trzy młode pieśni [Elżbieta Cherezińska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

11 komentarzy:

 1. Wezmę pod uwagę ten cykl, gdy będę rozpoczynał przygodę z twórczością Cherezińskiej. Mam nadzieję, że autorka też oczaruje mnie swoimi książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie, z chęcią sięgnę po tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo żałuję, że przerwałam lekturę pierwszej części. Teraz musiałabym zacząć jeszcze raz od początku, bo zrobiłaś mi smaka na ostatnią... No, ale z panią Cherezińską to będzie sama przyjemność, Jej twórczość pochłania bez reszty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę poznać Cherezińską, bo prawie wszyscy chwalą jej książki. Ale oczywiście zacznę od pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten tom to jedno z najpiekniejszych zwieńczeń trylogii, jakie w życiu czytałam. Autorce udało się nie tylko totalnie mnie zaskoczyć, ale i oczarować:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Cherezińśką, z każdą jej książką zakochuję się bardziej i bardziej w Jej prozie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec..

  OdpowiedzUsuń
 8. ja tez czekam na cos jeszcze

  OdpowiedzUsuń
 9. Kusisz, kusisz. Muszę rozejrzeć się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń