12 maja 2014

Angielski w karteczkach - fiszki do nauki języka

Angielski w karteczkac
Słownictwo dla średnio zaawansowanych cz. 1
Compagnia Lingua

Wkarteczkach.pl

Odkąd pamiętam zawsze lubiłam uczyć się języków. Moim ulubionym, a zarazem najprostszym dla mnie przez wszystkie lata szkolne był angielski. Uczyłam się jednak też innych języków i zawsze poszukiwałam najlepszej metody, która pomogłaby mi zapamiętać jak najwięcej słów. W końcu postanowiłam poeksperymentować z fiszkami - karteczkami służącymi do nauki. Doświadczenie w tej dziedzinie, choć wcześniej w innym języku niż angielski, pozwoliło mi skusić się także na karteczki Compagnia Lingua. Wybrałam fiszki dla średnio zaawansowanych, mając nadzieję na solidną powtórkę słownictwa. Poziom kursu dla średnio zaawansowanych to Preliminary English Test (PET) oraz B1 Rady Europy.

Na stronie wydawnictwa www.wkarteczkach.pl znaleźć możemy fiszki do nauki hiszpańskiego, angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego na różnych poziomach znajomości języka. Można więc z łatwością skorzystać z przedstawionej nam oferty, korzystając z fiszek odpowiednich do naszego poziomu. Ponieważ karteczek w pudełku jest naprawdę dużo, każdy poziom podzielony jest na kolejne części. Można je zamówić także jako komplet.

W pudełku poza fiszkami znajdowała się też płyta CD z nagraniami słówek i zdań do nauki ze słuchu, etui wraz ze smyczą na karteczki oraz cztery kolorowe przegródki: uczę się, do nauki, powtarzam oraz umiem. Przegródki pozwalają łatwo oddzielać od siebie opanowywany materiał oraz ten, którego dopiero zamierzamy się nauczyć.

Fiszki podzielone są na 24 kategorie - od kolorów i kształtów, przez słówka związane z polityką i państwem aż po człowieka, ciało i zmysł. Przy odpakowaniu zauważyłam jednak, że karteczki nie były uporządkowane w sposób, który ułatwiłby naukę, dlatego od razu ułożyłam je zgodnie z kategoriami. Zajęło to trochę czasu, bo fiszek jest naprawdę dużo! Odrobinę zawiłe są dla mnie oznaczenia numeryczne karteczek, których trudno szuka się na płycie. Do karteczek ze słówkami dołączone są także puste kartoniki, na których możemy zapisywać własne słownictwo.

Na każdej karteczce - a jest ich aż tysiąc! - odnajdziemy:
 • z jednej strony: obcojęzyczne słówko, jego numer, który odpowiada temu na płycie, przykładowe zdanie z użyciem słowa, oznaczenie do jakiej kategorii słowo należy oraz poziom trudności wybranych fiszek;
 • z drugiej strony: polskie słówko i przykładowe zdanie z jego użyciem (takie samo jak w wersji obcojęzycznej).

Zawsze uważałam, że fiszki to bardzo dobry pomysł, choć na pewno nie zastąpi nauki tradycyjnej. Sama jednak nie raz zapisywałam słówka na karteczkach, wiedząc, że tak lepiej je zapamiętam. Chociaż te fiszki z założenia uczą też gramatyki, słówek pochodnych i kolokacji, to nadal lepsze rozwiązanie dla osób, które raczej mają już jakieś pojęcie o danym języku. To za to świetny sposób na naukę i systematyczne utrwalanie słówek, które szybko pozwoli wzbogacić zasób posiadanego słownictwa, oraz lepiej i płynniej mówić w nowym języku. Polecam wszystkim tym, którzy potrzebują łatwego, ciekawego i efektywnego sposobu na naukę.

 

9 komentarzy:

 1. Ile to wielkie pudełko kosztuje? <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Regularna cena to niespełna 60 zł, ale na stronie można często - jak na przykład teraz! - natknąć się na promocje. Aktualna cena to 44,90 zł :)

   Usuń
 2. Testowałam je tylko, że cz 2 świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że drugą część również uda mi się przetestować ;]

   Usuń
 3. Fiszki szturmują- ale to ciekawy pomysł na naukę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi to chyba przydałyby się fiszki czysto gramatyczne, bo z tym najbardziej leże

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatne ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń