7 sierpnia 2012

"Sekretny język kwiatów" Vanessa Diffenbaugh


Vanessa Diffenbaugh
Sekretny język kwiatów
Świat Książki 2011


Sekretny język kwiatów to kolejna książka, którą pragnęłam przeczytać. Ze względu na tytuł okładkę i na kwiaty. Bo, jak się okazuje, kryją w sobie więcej niż tylko przepraszam, kocham i sto lat, które najczęściej za ich pomocą wyrażamy. Jak dzięki nim wyrazić niepewność, strach czy oczekiwanie. Jak w tym pięknym, barwnym języku wygląda tęsknota za przeszłością. Tak wiele emocji się w nich kryje, lecz nie każdy potrafi to dostrzec... Poznajcie słowa ukryte za delikatnymi płatkami natury.

Victoria miała niewiele. Całe dzieciństwo spędzone w kolejnych rodzinach zastępczych i domach dziecka. Różne doświadczenia życiowe dały jej jednak więcej niż mogła pragnąć. Niezwykły dar komponowania bukietów z kwiatów i znajomość ich języka. Wiedziała, że one mówią więcej niż słowa. Dlatego zawsze dawała ludziom to, czego pragnęli - umiejętnie odczytywała ich pragnienia i ukrywała je w bukietach. Grant, który najwyraźniej także zna ten sekretny język, okazuje się kimś, kto już wcześniej pojawił się w jej życiu. Razem odbywają podróż we wspomnieniach do przeszłości i odkrywają uczucia wcześniej im nieznane.

Ta książka zachwyciła mnie od pierwszych stron. Już pierwsze zdania miały w sobie coś magicznego, jakiś sekret, który szybko chciało się odkryć. Sposób, w jaki autorka budowała kolejne zdania, sprawiał, że od początku czuje się przywiązanie do postaci. Jakiś żal i współczucie wobec niej, a zarazem podziw. Victoria to postać wieloznaczna, jak wiele znaczyły jej kwiaty. Może dzięki temu, dzięki jej zawiłemu umysłowi i pokręconej ścieżce przeszłości, tak bardzo można ja pokochać.

Książkę podzieliłabym na dwie części. Tę, w której mamy do czynienia z pięknym słowem kwiatów. I tę drugą, która opiera się również na naturze, ale od tej ludzkiej strony. Trudno wyjaśnić, co mam na myśli, nie zdradzając późniejszych losów Victorii. Ta druga część jednak podobała mi się mniej. Nie było w niej tej delikatności i nie była tak piękna. Może taki był cel. Zderzenie z nie zawsze łagodnym życiem.

Książka jest mimo wszystko wspaniała i nie darowałabym sobie nigdy, gdybym jej nie przeczytała. Stworzenie takiej powieści musiało zająć autorce wiele czasu, zwłaszcza, że sama stworzyła i umieściła na końcu cały słownik kwiatowych znaczeń. Spoglądając na niego, chciałoby się być Victorią i tak jak ona posiadać zdolność tworzenia cudnych kompozycji.

Książka o zmaganiu się z przeszłością, odnajdywaniu wiary w sobie i innych, a także przyjemności w rzeczach najmniejszych. O przełamywaniu własnych barier i szukaniu drogi do szczęścia. Polecam wszystkim czytelnikom:)


ISBN: 978-83-247-2372-0
Cena okładkowa: 39,9 zł
Tytuł oryginalny: The Language of Flowers
Ilość stron: 400
Data wydania: 2011-05-18

Sekretny język kwiatów [Vanessa Diffenbaugh] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

21 komentarzy:

 1. Świetna książka. Czytałam i również byłam nią pozytywnie zaskoczona:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę, kusi mnie już od jakiegoś czasu. Niestety, póki co brak mi funduszy na nowe nabytki:(

  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam zakupić w księgarni Weltbild - za 9,90 :)

   Usuń
 3. Już słyszałam o tej książce, wydaje się być ciekawą pozycją. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach :) Wydaje mi się, że jest to książka "do poczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym przeczytać. Przepiękna okładka!

  OdpowiedzUsuń
 6. książka wydaje się być warta uwagi, a okładka jest śliczna, taka tajemnicza

  OdpowiedzUsuń
 7. Też chciałam przeczytać tę książkę właśnie ze względu na okładkę, tytuł i kwiaty, ale jakoś nie zagłębiałam się w jej tematykę. Teraz jestem trochę bardziej zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna okładka, tytuł i fabuła, kktóra do mnie trafia. Miałam tą książkę w ręce, ale wtedy szkoda mi było na nią pieniędzy. Teraz żałuję. To może być naprawdę wartościowa książka. Muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też wcześniej nie zdołałam jej kupić ze względu na pieniądze i dość wysoką cenę... teraz można ją znaleźć w księgarniach już znacznie taniej :)

   Usuń
 9. Ale mnie rozochociłaś! Koniecznie muszę zajrzeć tej książce pod okładkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wcześniej zastanawiałam się nad jej kupnem, teraz jestem całkowicie pewna, że muszę tę książkę posiadać!

  OdpowiedzUsuń
 11. Od dłuższego czasu mam tę książkę na oku, a kolejne pozytywne recenzje tylko wzmagają czytelniczy apetyt.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam tę książkę już u siebie i planuję niedługo przeczytać - ten tytuł mnie zaczarował!

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi ciekawie, zachęciłaś mnie ;). Może nie od razu ale kiedyś na pewno przeczytam. Podoba mi się też okładka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapraszam serdecznie na nn na second-live-books.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jaka piękna okładka! Może ktoś wie jaki kwiat się na niej znajduje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ach, niestety nie znam się az tak na kwiatkach :)

   Usuń
 16. Ciekawy pomysł na książkę. Jestem pod wrażeniem! Na pewno któregoś dnia po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń