22 lutego 2013

"Sztuka uprawiania róż z kolcami" Margaret Dilloway


Margaret Dilloway
Sztuka uprawiania róż z kolcami
Wydawnictwo M
Kraków 2012


W sklepach zwykle łodygi róż są gładkie. Każdy kolec wcześniej zostaje usunięty, by dzięki temu większy komfort zapewnić klientom. Czy jednak warto pozbawiać je tej naturalności, charakterystycznej cechy, która nieraz uświadamia, że piękno nie zawsze jest idealne i pozbawione wad? Autorka przedstawia wspaniałą historię o życiu usianym udrękami, w którym jednak istnieją przebłyski słońca.

Galilee Garner jest nauczycielką biologii, która po szkole z pasją hoduje kwiaty. Dokładniej - róże. Marzy jej się, by pewnego dnia jej kwiaty zyskały sławę. Wiele godzin poświęca na żmudną pracę przy pielęgnacji i krzyżowaniu różnych odmian. One bowiem dają jej radość w życiu, które nie było dla niej już tak łaskawe. Od lat poważnie choruje na nerki i czeka na przeszczep. Dodatkowo w jej domu pojawia się Riley, jej siostrzenica, która sama - podobnie zresztą jak Gal - szuka swojego miejsca w świecie.

Sztuka uprawiania róż z kolcami to dla mnie zaskoczenie. Sądziłam, że będzie to kolejna opowieść o zamkniętej w sobie bohaterce, która radość widzi tylko w kwiatach. Na tym jednak ta opowieść się nie kończy. Może to przez problemy zdrowotne Gal, może przez to, jak wyglądają jej więzy z rodziną, siostrą i rodzicami, a także stosunki z ludzki w pracy. Poza tym jest tu jednak też rywalizacja - i o kwiaty i o nerkę, niezwykła przyjaźń i siła, by żyć jak najpełniej i akceptować, co daje los.

Gal to osoba na pierwszy rzut oka przytłoczona problemami, z którą ciężko się zaprzyjaźnić. Z biegiem czasu jednak zaczynamy ją rozumieć, a ona sama zaczyna się otwierać na świat i na ludzi. Poza tym wciąż goni za swoimi marzeniami, chociaż biorąc pod uwagę stan jej zdrowia, nie jest to łatwe.

Margaret Dilloway stworzyła wspaniałą opowieść o życiu, miłości, przyjaźni i przede wszystkim o marzeniach. Zawarła w niej wszystko, o czym żaden człowiek nie powinien zapominać. Prostym językiem przedstawia nam rzeczywistość, która jest tą różą z kolcami. Zarówno piękna, jak i krzywdząca. Jednak na jej piękno składa się wiele elementów. Kształt płatków, ich ilość, zapach czy barwa... A kolce? To tylko ten drobny element, który pozwala nam dostrzegać to, co najważniejsze. A z życiem przecież jest tak samo... Polecam!


ISBN: 978-83-7595-532-3
Tytuł oryginalny: The Care and Handling of Roses with Thorns
Cena okładkowa: 34,90 zł
Ilość stron: 440Sztuka uprawiania róż z kolcami [Margaret Dilloway] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

8 komentarzy:

 1. Cieszę się, że książka przypadła Ci do gustu, ponieważ mam ją na swojej półce i wezmę się za nią niebawem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na początku myślałem, że jest to poradnik w stylu "Mój cudowny ogród"... wielkie szczęście, że się myliłem ;P, jednak tematyka nie dla mnie.

  Pozdrawiam!
  Melon ;3

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie przemawia do mnie ta książka. No nie mogę się do niej przekonać.

  OdpowiedzUsuń