11 grudnia 2013

"Herosi" Charles Kingsley

Charles Kingsley
Herosi
Wydawnictwo Zysk i S-ka 2013


W "Herosach" Charlesa Kingsley'a odnajdujemy trzy mitologiczne opowieści: o Perseuszu, Argonautach oraz o Tezeuszu. Podzielone na kolejne rozdziały stopniowo wprowadzają nas w świat greckich mitów. Mamy tu wyprawę po złote runo, zabicie Grogony czy poskromienie Minotaura, korzystanie z boskich błogosławieństw i specyficznych atrybutów. Bohaterowie to dzielni wojownicy, którzy dzięki swej niezłomności i odwadze zdobyli dobre imię i mogli cieszyć się dobrą sławą. Dokonywali rzeczy niemożliwych, niejednokrotnie ryzykując życie. A to wszystko dzięki wielkim, potężnym bogom.Odkąd pamiętam zawsze uwielbiałam zagłębiać się w mitologie. Nordyckie, słowiańskie, greckie czy rzymskie – wszystkie zawsze potrafiły mnie sobą zainteresować – niepokonanymi bohaterami, niecodziennymi wydarzeniami i czasem wielkim gniewem lub łaską bogów. Świat, który otwierają przed nami mity, wabi swoją niezwykłością, nadludzkimi siłami i barwnymi herosami. Przede wszystkim płynie z nich jednak ogromna wiedza na temat istnienia bogów, potworów i ludzi. Typowy język mitów często może stanowić utrudnienie dla młodszych czytelników. Tutaj wkraczają "Herosi", mity skierowane dla najmłodszych. W prosty i przejrzysty sposób na nowo wprowadzają ich w ten niezwykły świat greckiej mitologii.

To bardzo ciekawa książka, przy której można spędzić przemiłe chwile, przypominając sobie to, czego uczyło się w szkołach. Wreszcie mamy mity, które napisane są przejrzystym językiem, by mogły trafić do wszystkich czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych. Przy tym wciąż zachowują swój pierwotny wydźwięk, zachwycają swoją magią i urzekają.

Minus tej książki jest jeden, lecz poważny – to tak naprawdę niewielki wycinek greckiej mitologii, który pozostawia niedosyt i nie odkrywa wszystkich tajemnic tego boskiego świata. Lektura nie pozwala nam poznać wszystkich najciekawszych mitów, więc można ją traktować zaledwie jako wprowadzenie do pozostałych opowieści. Książka jest krótka, przedstawia mity tylko o kilku starciach herosów z potworami i zdecydowanie brakuje w niej bogatszej treści.

Wybierając "Herosów", nie wiedziałam, że jest to pozycja skierowana dla młodych odbiorców, jednak i tak spędziłam przy niej miłe chwile. Pozwoliła mi przypomnieć sobie wybrane teksty mitologii, lecz tym razem w bardziej współczesnej, uproszczonej wersji, dodatkowo wzbogaconej o piękne ryciny. To bardzo krótka, choć przyjemna lektura. Dzieci pokochają tę wersję mitów i na pewno będzie to jedynie wstęp do ich fascynacji grecką mitologią.


ISBN: 978-83-7785-209-5
Cena detaliczna: 19,9 zł
Liczba stron: 215

Herosi [Charles Kinglsey] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

11 komentarzy:

 1. Jaki piękny nagłówek, nie mogłam się oprzeć, aby to napisać ;)
  Co do samej książki jednak podziękuję, gdyż tematycznie niestety mnie nie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również nie spodziewłam się że jest to książka dla młodszych czytelników. Jednak takie powieści lubię więc i za Herosami się rozjerzę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako dziecko nie znosiłam mitologii, więc żałuję, że wtedy nie trafiłam na taką przystępną książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią zapoznałabym się z tą książką:).
  Pozdrawiam,
  Myśli skrzętnie ukryte...

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo tego minusa, z chęcią sięgnę po tę książkę :D Tak jak Ty jestem straszną fanką wszelakich mitów, mitologii i nigdy mi ich nie dość :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet lubię mitologię, jednak ta pozycja nie dla mnie- wolałabym powieść opartą na wybranym micie niż takie krótkie wycinki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ to wycinek mitologii, a nie wycinek mitów! ;]

   Usuń
 7. Dzięki Parandowskiemu uwielbiam mitologię :) Chętnie sięgnę po tą książkę, nawet jeśli jest niekompletna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Również lubię mitologię, ale po tę książkę raczej nie sięgnę, ponieważ w domu mam już kilka książek z tego gatunku. :)

  OdpowiedzUsuń