15 kwietnia 2014

"Praktyczny kurs pisarstwa" Katarzyna Krzan

Katarzyna Krzan
Praktyczny kurs pisarstwa
Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli 2005

Od czasu do czasu napawa mnie natchnienie. Zawsze chciałam coś napisać, coś dłuższego niż opowiadanie, choć nie zawsze wiedziałam, jak się za to zabrać. Nie zawsze byłam też zadowolona z tego, co powstawało. Chociaż talentu nie nabędzie się wyłącznie poprzez czytanie książek, byłam ciekawa czy są jakieś uniwersalne rady, które uświadomiłyby mi, co robię źle, co dobrze, a co mogę zrobić lepiej.

Praktyczny kurs pisarstwa to krótka książka, która ma nauczyć nas, bądź też przybliżyć do wiedzy, jak napisać intrygującą i wciągającą książkę. Czy poradnik rzeczywiście spełnia swoje zadanie?

Autorka przeprowadza nas przez całą teorię pisania – od podstawowych definicji, jak scena czy dialog, przez typy narracji aż po całą konstrukcję fabularną. Książka to zbiór wiedzy, która może być przydatna dla kogoś rozpoczynającego przygodę z pisaniem. To luźne uwagi i kilka prostych porad, ćwiczenia, które mają udoskonalić warsztat, jednak nic poza tym. Czytając, miałam wrażenie, że autorka zbyt mocno skupiała się na rzeczach oczywistych, na aspektach, które każdy zna, a za mało na poradach, które rzeczywiście mogłyby pomóc początkującemu pisarzowi.

Poradnik pełny jest też zagadnień zbędnych – kiedy sama coś pisałam, nie bardzo interesowały mnie mechanizmy tworzenia książki. One zwykle przychodziły wraz z pomysłem, z weną, pojawiały się same. Wydaje mi się, że nie jest dobrym pomysłem suche analizowanie typów i technik narracji czy stylów wypowiedzi bohaterów, przy rozpoczynaniu swego dzieła. To powinno przyjść samo, naturalnie. Nawet jeśli wymaga to pewnego przemyślenia, nie jest nam potrzebna znajomość pełnego nazewnictwa. Analiza teoretyczna tworzenia zabija wartość książki, która miałaby zostać przez nas przekazana. Ustanowiłaby jedynie pewne mechaniczne działania, które autor musi podjąć, chcąc przystąpić do pisania. Nadal jednak nie uczy nas pisać.

Książka mnie nie zainteresowała, choć temat był dla mnie niezwykle ciekawy. Zbytnie oparcie się o teorię sprawia jednak wrażenie, że pisanie staje się czymś schematycznym. Podobno wszystko, co można napisać, już zostało przez kogoś napisane. Dziś trzeba wychodzić poza sztywne ramy, odbiegać od konwenansów i szokować, łamać zasady. Wtedy dopiero stworzymy coś nowego i wspaniałego. Poza kilkoma trafnymi uwagami, książka nie oferuje wiele. To zaledwie zbiór wiedzy, która na pewno każdy z nas już posiadł w latach szkolnych. To na pewno nie jest kurs pisarstwa.

Praktyczny Kurs Pisarstwa [Katarzyna Krzan] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

6 komentarzy:

 1. Swego czasu szukałam poradników "jak pisać" itp, ale ciekawych i z praktycznymi wskazówkami o których się nie ma pojęcia, szkoda, że tutaj zabrakło tego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam zamiaru pisać żadnej książki. Dla osób planujących pisanie czegoś dłuższego to na pewno przydatna publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś ten poradnik mnie nie przekonuje ;) Ale, ale! Widzę, że zmieniłaś lekko szablon :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Posiadam tą książkę, bo mimo wszystko gdzieś w głowie kłębi mi się chęć napisania i wydania swojej książki, ot marzenia książkoholiczki, i rzeczywiście nie wywarła ona na mnie zbyt dużego wpływu, wiele rzeczy wiedziałam, bardziej chyba liczyłam na jakies pomocne rady. W zeszłym roku zakupiłam sobie "Jak zostać pisarzem" polskiego wydawnictwa i dopiero tu mi się wydaje że znalazłam coś dla siebie :) Polecam i pozdrawiam, Lusia!

  http://skarbiecksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będę mogła kiedyś przeczytać polecaną przez ciebie książkę :)

   Usuń