31 stycznia 2013

"Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy" A. Mazer, E. Potter


Anne Mazer, Ellen Potter
Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy
Wydawnictwo Bukowy Las 2011


Ach, jak wiele razy próbowałam coś napisać. Zwykle kończyło się na pomyśle, czasem po napisaniu kilkunastu, kilkudziesięciu stron. Bywało też tak, że dzień po rozpoczęciu pomysł wydawał mi się już banalny. Technika zawsze pozostawała czarną magią, mimo humanistycznego wykształcenia i wielu napisanych tekstów. Zawsze brakowało mi kilku prostych porad, złotej rady, która - choć sama z siebie nie dałaby mi dzieła - przybliżyłaby mnie odrobinę do celu.

Poradnik dla młodych pisarzy, choć pewnie nie kwalifikuje mnie już jako "młodą", bo kierowany jest raczej do nastoletniego pokolenia, przedstawia kilka użytecznych dla mnie porad. Stworzony został przez duet dwóch autorek książek dla młodzieży. Pokazują one rady czasem uniwersalne, jednak głównie te, które im pomogły w napisaniu popularnych książek.

Pewne rzeczy są dla pisarza oczywiste, a jednak trudno mu je sobie uświadomić. Ten poradnik pomaga zwrócić na nie uwagę, chociaż to tylko kilka drobnych porad, które same jeszcze nie stworzą powieści. Chętniej przeczytałabym taki poradnik skierowany do starszej grupy i może bardziej rozbudowany, jednak ten będzie na pewno przydatny dla pisarzy młodego pokolenia, który chcą zwyczajnie zacząć.

Pozycja to raczej coś na dobry początek, kilka punktów zaczepienia, o których nie powinno się zapominać w trakcie pisania. Mi uświadomiła parę rzeczy, dzięki którym już mogę poprawiać to, co pisałam i iść dalej, mając nadzieję, że wreszcie dotrę do końca, a mój pomysł się nie zmarnuje. 

Polecam jednak głównie młodszym pisarzom!

ISBN: 978-83-62478-32-3
Ilość stron: 286


PS No i sesja. Pozdrawiam wszystkich studentów, nie poddawajcie się i powodzenia! :)

9 komentarzy:

 1. Hej!
  Całkiem ciekawa pozycja, tylko żebym to ja pisywał częściej, to by była jeszcze ciekawsza ;).

  Powodzenia na sesji! Trzymam kciuki :p.

  Miłego dnia (i miłej nauki)!
  Melon

  PS: Kiedy będzie recenzja "Desperacji"?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, na Kinga zawsze potrzebuje dużo wolnego czasu (zwłaszcza, że to grubas), mam nadzieję, że go niedługo znajdę :) Staram się!

   Usuń
  2. Ok, czekam (nie)cierpliwie ;).

   Usuń
 2. Ciekawa publikacja i myślę, że każdy by z niej skorzystał, nie tylko przyszły pisarz. Również ja, jako amator recenzent mogłabym skorzystać z kilku ciekawych porad, jakie ofiaruje ten poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. W Biedronce były po 12 zł, może jeszcze znajdziesz :)

   Usuń
 4. A mnie niespecjalnie do tej pozycji ciągnie :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie przeczytałabym tę książkę, bo jak chyba każdy coś tam kiedyś próbowałam pisać.
  W Biedronce po 12 złotych? Dlaczego tego nie widziałam.... Byłabym już szczęśliwą posiadaczką tego poradnika...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Biedronkę śledzę regularnie :) Normalnie kupuję tam raczej pockety, ale raz na jakiś czas wyprzedają chyba resztki, pełne wydania za grosze. Opłaca się więc zaglądać tam co jakiś czas, albo chociaż na ich stronę:)

   Usuń