28 stycznia 2012

Antoni Libera "Madame"

Antoni Libera
Madame
Wydawnictwo Znak, 2008


Powieść „Madame” Antoniego Libery po raz pierwszy ukazała się w 1998 roku. Została uhonorowana nagrodą wydawnictwa Znak, nominacją do Nagrody Literackiej Nike, otrzymała prestiżową Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. Przetłumaczona na 21 języków i wydana w wielu krajach zachwyca po dziś dzień, ukazując nam sylwetkę kobiety charakterystycznej i z całą pewnością urzekającą. To chyba jednak z najbardziej nietypowych i najlepszych powieści napisanej przez polskiego autora.

Historia przedstawia wspomnienia młodego człowieka, ucznia ostatniej klasy warszawskiego liceum. Chłopak nie pasuje do swojego pokolenia. Z tęsknotą odnosi się do czasów wojny, krytykując w zamian te, w których przyszło u żyć. Skupia się na wielu ambitnych rozrywkach, poprzez zespół muzyczny i teatr, które spotykają się z negatywnym odbiorem pracowników szkoły. Elokwentny i inteligentny chłopak najbardziej jednak zachwycony jest romanistyką, zwłaszcza, gdy w szkole pojawia się nowa dyrektorka, określona mianem Madame.

Postać madame jest świetnie przedstawionym obliczem zimnej kobiety, niewzruszonej ogromnym zainteresowaniem, które rozbudziła w uczniach. Właściwie możemy poznać tutaj całą jej historię, to jak udało jej się dotrzeć do miejsca, z którego teraz jest tak wielbiona. Nie tylko poprzez swoich wychowanków, ale także poprzez inne osoby z przeszłości, które teraz wspominają ją z uśmiechem i podziwem, opowiadając młodemu chłopakowi jej historię.

Piękna opowieść o fascynacji ucznia dorosłą kobietą, o poszukiwaniu przez niego najbardziej skrytych informacji o niej. Jednak nie jest to zwyczajne śledztwo, bo wszystkiemu towarzyszy rozległa sztuka, cytaty z Racine'a, Sheakspeara, Goethego i wielu wartościowych autorów. Silnie uwydatniona sztuka towarzyszy nam na każdym kroku, niezmiernie zachwycając. Sam bohater tworzy dla Madame sztukę, pisząc esej o wodniku i pannie, próbując zwrócić na siebie jej uwagę zastosowaną w nim symboliką, która silnie była z nią związana.

Książka przedstawia także obraz Polski lat 60. w sposób czasem odrobię humorystyczny, zwłaszcza ukazując obraz komunizmu, panującej wtedy społecznej niesprawiedliwości, system partyjno-polityczny, który bohaterowi nie raz stanął na drodze ku prawdzie. W powieści zastosowana jest szeroka wiedza na temat sztuki, tamtego świata i głównie dlatego, czytając czuje się, że jest to historia niezwykła. Nie dziwią mnie zachwyty nad nią, bo jest to prawdziwe arcydzieło prozatorskie, z którym warto się zmierzyć.

Powieść może nie prosta, ale wspaniała. Wymagająca tyle od czytelnika, ile serca włożył w nią autor. Naprawdę przyjemnie się ją czyta, zatapiając się w pięknym słowie i niezwykłej historii. Opowieść nie raz zabawna, nieraz pouczająca ze wspaniałymi bohaterami. Przede wszystkim z Madame - kobietą piękną i niedostępną, oraz o 19-letnim, zauroczonym nią bohaterze i jego determinacji w dotarciu do prawdy. Polecam :)

13 komentarzy:

 1. Po Twojej recenzji bardzo chce przeczytać tę książkę. Mam nadzieję, że będzie w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na początku byłam przekonana, że to opowieść o Francji - ten tytuł, ta okładka... Teraz mam wrażenie, że po prostu muszę przeczytać tę książkę! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dłuższego czasu w moich planach :)
  Mam nadzieję, że w końcu znajdę czas, żeby ją poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Tytuł mnie zaintrygował jednak Twoja recenzja zdecydowanie mnie przekonała. Jedynie co troszkę mnie odstręcza to komunistyczna Polska.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spodziewałam się akcji we Francji. Twoje recenzja mnie bardzo zaciekawiła.Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie, poszukam jej gdyż myślę że książka ta przypadnie mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęciłaś mnie, a o Polsce w latach 60. chętnie poczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna recenzja, zachęciłaś mnie mimo początkowego sceptycyzmu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam tę powieść, piszę o niej również na moim blogu; jedna z ulubionych!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie no, muszę przeczytać! Widzę, że będzie na prawdę ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ach, jakże bardzo chciałabym w końcu zdobyć tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 12. Trochę mnie zniechęca czas i miejsce akcji w tej książce ;) Rzeczywiście tytuł i okładka sugerują coś innego. Chwilowo chyba sobie odpuszczę, ale nie mówię nie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mi się podobała "Madame", język, tematyka, nakreślenie postaci - jedna z lepszych książek, jakie czytałam... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń