16 lutego 2012

"Dziewczyna z tatuażem" Burstein, De Keijzer, Holmberg

Dan Burstein, Arne De Keijzer, John-Henri Holmberg
Dziewczyna z tatuażem.
Nieautoryzowany przewodnik po świecie Stiega Larssona i trylogii Millennium.
Wydawnictwo Bukowy Las, 2012


Poznaliście już dziewczynę z tatuażem? Obok takiej postaci chyba nie sposób przejść obojętnie. Nie bez powodu mówi się o niej na całym świecie, uwydatniając jej siłę, determinację i niezależność. Choć jej działania często są tłumaczone zaburzeniami psychicznymi, nie można chyba nie reagować na nie z entuzjazmem. Jak się jednak okazuje, nie tylko życie fikcyjnej Lisabeth Salander jest fascynujące. Jej twórca, Stieg Larsson, także pozostawił po sobie wiele zagadek i tajemnic, które równie mocno chciałoby się rozwiązać.

Przewodnik po świecie Stiega Larssona i trylogii Millennium dostarcza dużo więcej niż moglibyśmy po nim oczekiwać. Przedstawia on życie autora, jego inspiracje, całą drogę, którą przebył aż do napisania trylogii, a także wypowiedzi jego przyjaciół.

Tutaj dowiadujemy się skąd wziął się pomysł na postać Lisabeth Salander, a kto był inspiracją dla Mikaela Blomkvista. Poznajemy też całe tło powieści, tę pokrętną demokratyczną Szwecję, która z jednej strony jest krajem liberalnym, jednym z najlepiej umożliwiających życie kobietom, a z drugiej strony wciąż pełnym nietolerancji, przemocy i przekrętów biurokracji. Książka pozwala nam lepiej zrozumieć świat Larssona i to, dlaczego tak bardzo zależało mu, by pierwszy tom jego trylogii nosił tytuł Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.

Przewodnik przedstawia masę informacji na temat życia i śmierci Larssona - do której wciąż wielu ma wątpliwości. Autorzy pokazują, jak bliskie były mu życiorysy nakreślonych przez niego samego bohaterów, spekulują nad rażącymi podobieństwami, których nie da się nie zauważyć, a które powodują, ze coraz bardziej chcemy poznawać te niewyjaśnione kwestie.

Książka jest niesamowita, bo nasilenie w niej tajemnic, nakreślenie świata Salander, powodują, że trudno się oderwać dopóki nie dowiemy się wszystkiego. Czytelnicy, którzy zapoznali się już z całą trylogią, znajdą tutaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Ci, którzy wciąż są przed ich lekturą - po tej książce nabiorą ochoty na pochłonięcie wszystkich tomów!

„Dziewczyna z tatuażem...” to świetnie skonstruowany przewodnik, który zaspokaja wszystkie potrzeby, najbardziej wybrednych czytelników. Jak się okazuje, świat stworzony przez Larssona jest równie interesujący, co świat, w którym żył on sam. Może dzięki temu jego historię czyta się z takim zapałem, a wszystkie informacje, spekulacje, zagadki i podejrzenia zostają w pamięci na długo, rozbudzając apetyt na więcej.

Bez względu na to, czy jesteście fanami książki, filmu, samej postaci Salander, Mikaela, Larssona, czy nawet samego obrazu Szwecji, ta książka przypadnie wam do gustu i zaskoczy nie jeden raz. Pozostawia wiele pytań, zakorzenia się w głowie na długi czas. Jednym słowem - niezapomniana!

Za możliwość przeczytania dziękuję :)

17 komentarzy:

 1. Ciekawe, więc chyba myliłam się co do tej pozycji, będąc przekonaną że nie ma żadnej wartości, bo to pewnie szmatławiec do wyciągnięcia pieniędzy z ludzi którzy oglądali film, wydany na fali popularności :) A jednak widzę, że to coś zupełnie innego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto przeczytać! Masa ciekawostek, aż sama jestem w szoku, że tak mnie wciągnęło :)

   Usuń
 2. Uwielbiam trylogię Millenium więc książka przez ciebie proponowana jest dla mnie pozycją obowiązkową :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mają do mnie przyjść właśnie książki 1 i 2 cz. Millenium i jeśli mi się spodobają, tę pewnie też przeczytam! :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam przeróżne ciekawostki, poznać geniusz Stiega Larssona - obowiązkowo.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze Millenium, ale myślę, że Dziewczyna faktycznie byłaby świetnym uzupełnieniem, albo początkiem do przygody z twórczością tego pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja włąśnie czytam teraz drugi tom ;) fajnie byłoby miec ten przewodnik jako uzupełnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to przewodnik, dlatego jednak spasuje, gdyż ani filmu ani książki nie czytałam o ,,Dziewczynie z tatuażem''.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet" i niedawno byłam na filmie "Dziewczyna z tatuażem". Oba mi się bardzo podobały i już wkrótce chcę przeczytać drugi tom trylogii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę mam, na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię książek, które stanowią wszelakie "przewodniki" po popularnych powieściach. Uważam, że jest to zbyt łatwe czerpanie zysku z czyjejś pomysłowości. Po "Dziewczynę z tatuażem" z pewnością nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, ja myslę, że odsuwanie od siebie książek tylko dlatego, że ich wydanie było komercyjnie, to często strata dla samego decydującego o tym :) Obojętnie jak było - ksiązka jest świetna, takich informacji na próżno szukać w jednym miejscu, a czytelnika na pewno dużo ominie. Po co pozbywać siebie szansy przeczytania takich treści? Dla zasady? Ja wolę jednak przeczytać i dobrze się bawić :)

   Usuń
 11. Na razie jestem po lekturze Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. Dwie następne części przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niezła gratka dla fanów trylogii :) Przede mną jeszcze dwie części serii, ale z pewnością sięgnę też kiedyś i po przewodnik! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. nn na [czytamy-ksiazki] ;)

  PS oglądałam dziewczynę z tatuażem, dla mnie bomba :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ooo! Widzę, że to coś dla mnie^^ Trylogię Larssona wręcz "połknęłam" :D

  OdpowiedzUsuń
 15. A ja jeszcze nie wzięłam się za trylogię... A przewodników nie trawię. Jednak do tego akurat mnie przekonałaś. Wyobrażałam go sobie troszkę inaczej...
  Więc, jeśli tylko dorwę całe Millenium i przeczytam to po "Dziewczynę z tatuażem" też sięgnę.

  OdpowiedzUsuń