26 maja 2012

"Myślę, więc nie jestem" Anna Pliszka


Anna Pliszka
Myślę, więc nie jestem
Warszawska Firma Wydawnicza, 2011


Anna Pliszka urodziła się i wychowała w małym miasteczku niedaleko Bydgoszczy. W Warszawie zajęła się tematem samobójstwa i to zagadnienie podejmuje w swojej debiutanckiej książce „Myślę, więc nie jestem”. W przygotowaniu kolejna zaskakująca, przesycona realistycznym ulicznym światem powieść „Transformacja”.

Asia po śmierci swojego ukochanego czuje się zagubiona. Podejmuje próby samobójcze, jednak nigdy nie potrafi doprowadzić ich do końca. Boi się żyć i boi się umierać. Sytuacja w domu jej nie pomaga. Nie ma w nikim wsparcia, wydaje się jej, że wszyscy uważają ją za ofiarę losu. Pewnego dnia nawiązuje internetowy kontakt z Synapsis - kobietą z pewnego forum. Od tego czasu Asia zaczyna czuć, że nie wszystko stracone. Ma kogoś, kto w nią wierzy. Chociaż walka z samą sobą jest trudna i wielokrotnie upada, ratunek zdaje się być coraz bliżej niej...

„Myślę, więc nie jestem” to książka poruszający bardzo delikatny temat prób samobójstwa. Bohaterka nie potrafi pogodzić się z przeszłością, która nieustannie ją dogania. Kolejne dni, miesiące, żyje tak, jakby nie żyła. Zamyka się w swoim domu i w sobie. Odizolowuje się od całego świata, od przyjaciół, uznając, że to oni odeszli, kiedy ich najbardziej potrzebowała. Praktycznie z nikim nie rozmawia, czuje, że nie ma po co żyć. Coś wciąż ją jednak powstrzymuje.

Książka ma formę wiadomości mailowych wysyłanych od Asi do jej internetowej znajomej Synapsis. W nich bohaterki opowiadają sobie nawzajem swoje życie, doradzają sobie i pomagają, jak to tylko możliwe. Asia mail po mailu odkrywa siebie, przedstawiając swoją historię, to dlaczego jej życie straciło wszystkie barwy. Synapsis jest dla niej ratunkiem, bo tak doskonale ją rozumie.

To wspaniała opowieść o tym, że życia potrafi zacząć się tam, gdzie już nastał jego koniec. Historia Asi jest poruszająca, zmagania jej ukochanego z chorobą doprowadziły ją na sam kraniec życia, aż ostatecznie pozbawiły sensu wszystkiego. Ta historia uświadamia, że człowiek może podnieść się z najgłębszych emocjonalnych upadków, wprawiając w ruch mechanizmy obronne, tak bardzo nieprawdopodobne. Książka ma niecałe 200 stron, a znajduje się na niej więcej wartościowych słów niż w innych grubych powieściach. Pouczająca, wspaniała, realistyczna do granic możliwości z zaskakującym zakończeniem. Polecam z całego serca!


ISBN:978-83-7805-108-4
Ilość stron: 168
Cena okładkowa: 30 zł

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania dziękuję:)

9 komentarzy:

 1. No proszę, a wygląda tak niepozornie. Trzeba się będzie za nią rozejrzeć:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. poczytam jeszcze inne recenzje i wówczas zdecyduję, czy sięgnę po tę książkę, póki co nie jestem do końca przekonana
  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanowię się, bo nie jestem co do niej w 100% pewna ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sam tytuł wpada w oko, więc mogłabym w sumie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie, chętnie po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do mnie ta książka nie przemawia niestety...

  OdpowiedzUsuń
 7. Super książka . bardzo polecam .

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zapowiada się ciekawie , na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń