21 maja 2012

Audiobook "Za wszystko trzeba płacić" Aleksandra Marinina

Aleksandra Marinina
Za wszystko trzeba płacić
Biblioteka Akustyczna 2012
audiobook


Aleksandra Marinina to rosyjska pisarka, autorka powieści kryminalnych, pochodząca ze Lwowa. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Moskiewskim, ale pracowała też w milicji, gdzie zajmowała się działalnością edukacyjną i prowadzeniem prac badawczych w dziedzinie kryminologii. Niewątpliwie to zainspirowało ją do stworzenia popularnej kryminalnej serii. Cykl powieści o Anastazji Kamieńskiej składa się z 26 powieści. Na jego podstawie rosyjska telewizja NTW, zrealizowała serial telewizyjny pt. "Kamieńska".

W jednej z moskiewskich klinik pacjentom podaje się preparat o niezwykłych właściwościach. Nie ma on za zadanie ich uleczać, bo pacjenci nie są chorzy. Cierpią na swego rodzaju niemoc twórczą, pewien zastój intelektualny, który nie pozwala im dokończyć tego, co zaczęli. Lek im podawany ma wzmocnić aktywność ich umysłów. Zamierzony efekt osiągany jest szybko, spod ich rąk wychodzą prawdziwe dzieła. Jedynym skutkiem ubocznym jest to, że pacjenci umierają, gdy uporają się ze swoim problemem.

Marinina przedstawia nam solidnie skonstruowaną kryminalną łamigłówkę. Tutaj wydarzenia piętrzą się i przeplatają, przez co coraz trudniej jest nam dociec prawdy. Duża ilość bohaterów wprowadza mały zamęt, który do pewnego momentu trudno jest uspokoić. W końcu jednak wszystko zaczyna nabierać barw, a my stajemy się coraz bliżsi odkrycia prawdy wraz ze śledczą Anastazją Kamieńską.

Historia wciąga już od pierwszych chwil. Bohaterowie prowadzą między sobą grę i próbują odkryć, komu należy wierzyć, a komu nie. Nie mają znaczenia przypadkowe ofiary, nawet dzieci. Jeśli zjawiły się w nieodpowiednim miejscu i czasie, musiały zginąć. Zwłaszcza, jeśli droga do mordercy i tak miała być niemożliwa do odkrycia. Najbardziej zapadały mi w pamięć kobiety. To często były twarde charaktery, które - chociaż wiązały się z mężczyznami niebezpiecznymi - umiały postawić na swoim. Ogromnie podobało mi się przedstawienie stosunków społecznych między kolejnymi postaciami. Mężczyźni uwikłani w romanse i ich kochanki posiadające kolejnych mężczyzn. Poza tym lekarze bez skrupułów, którzy próbują wykraść recepturę od wdowy zmarłego naukowca. Cała masa kłamstw i obłudy, która miała zawsze jakiś cel, wydobycie informacji, kosztem wszystkiego.

Intryga kryminalna jest tutaj bardzo bogata, przez co lektura jest dość długa. Książka to podobno, jak na Marininę, prawdziwy „grubas”, audiobooka natomiast słucha się z nieustającym zainteresowaniem. W sam raz na dłuższe, nużące podróże i chwili, gdy nie ma chwili, by w spokoju usiąść i poczytać.

To było moje pierwsze spotkanie z oficer śledczą Anastazją Kamieńską. Żałuję, że nigdy wcześniej nie miałam okazji poznać jej zmagań z moskiewska przestępczością, a - jak się okazuje - jest ona w Polsce bardzo popularna. W kryminałach często brakuje mi kobiety - przebiegłej i inteligentnej, która równie dobrze jak mężczyźni wpasuje się w intrygę pozornie nie do rozwiązania. Marinina zdecydowanie zaspokaja to pragnienie!

Tytuł oryginalny: За всё надо платить
ISBN: 978-83-63162-34-4
Czas nagrania: 16 godz. 15 min.
Nośnik: 1 CD MP3
Cena okładkowa: 34,90 zł


Za wszystko trzeba płacić [Aleksandra Marinina] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

7 komentarzy:

 1. Mam tę książkę w planach, choć w wersji papierowej:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby to była książka zwykła, nie audiobook to może bym się skusila :) Jestem typowym wzrokowcem, nie potrafię "słuchać" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. wygląda na bardzo interesującą historię ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo ciekawie. Chętnie przeczytam:)
  Obserwuję bloga i zapraszam do siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. nn u mnie na second-live-books.blogspot.com ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba niestety nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam zamiar przeczytać tę książkę w najbliższym czasie, seria o Anastazji Kamieńskiej jest naprawdę świetna :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń