4 listopada 2013

"Ocal mnie od złego" Alloma Gilbert

Alloma Gilbert
Ocal mnie od złego
Seria: historie prawdziwe
Wydawnictwo Znak 2012


Przyszła pora na książkę pochodzącą z serii, która zawsze porusza. Prawdziwe historie, które wydaja się być całkowicie nierealne, bo to niemożliwe, żeby ludzi było stać na takie czyny wobec innych. Rzadko zdarza mi się sięgać po takie książki, lecz jeśli już to robię, zawsze czytam je bardzo szybko, od razu od pierwszej do ostatniej strony, bez przerwy. Autorka dziś już potrafi opowiadać o tym, co się stało, gdy była dzieckiem, chociaż jej piekło poniekąd trwa nadal.

Kiedy Alloma była małą dziewczynką, jej rodzicie, mający problemy z narkotykami, nie potrafili poradzić sobie z zapewnieniem jej dobrego życia. Kochali ją ogromnie i pomimo swoich problemów, nie chcieli z niej rezygnować. W końcu jednak sytuacja zmusiła ich do oddania jej w "dobre" ręce Eunice Spry. Kobiecie udało się już wcześniej zdobyć zaufanie rodziców, poza tym opiekowała się też innymi dziećmi. Koszmar w domu Eunice dojrzewał powoli, aż w końcu ujawnił prawdziwą naturę fanatyczki religijnej, która katuje swoje dzieci.

Historia jest naprawdę wstrząsająca. Eunice Spry jest świadkiem Jehowy i uważa, że w dzieciach, którymi się opiekuje, siedzi diabeł. Karze je za najdrobniejsze przewinienia, które mają uczynić z nich dobre, grzeczne dzieci. Wlewa im płyn do mycia naczyń do gardła, by nie kłamały, każe całą noc stać nago koło swojego łóżka, albo jeść szczurze odchody - a wszystko to, by uczynić z nich lepsze dzieci. Bije je czym popadnie i nakazuje zapomnieć o swojej przeszłości, rodzinie i nawet swoim prawdziwym nazwisku. Wpycha drewnianą pałkę do buzi, raniąc przełyk do krwi, bijąc boleśnie w tym samym czasie po stopach. Głodzi je przez wiele dni z błahych powodów. Każe jeść własne wymiociny i odchody. A wszystko to z dziwnej, nieprawdziwej miłości.

Alloma spędziła w domy Eunice kilkanaście lat, bojąc się każdego dnia o siebie, lecz też przez ten długi czas zobojętniając się na ból i krzywdę wobec innych dzieci. Kiedy każdego dnia doświadcza się takich rzeczy, trudno wciąż reagować na nie z tak samym wielkim strachem. Pewnego dnia one spowszedniały, a dzieci wiedziały, że tak czy inaczej czeka je kara, obojętnie czy zrobią coś źle czy nie.

Czyny, jakich podejmuje się Eunice wobec dzieci, są zatrważające. Trudno zrozumieć, jak i dlaczego ta kobieta krzywdziła je w taki sposób przez tyle lat, nazywając się tym samym kochającą matką, która pragnie dla nich tylko ich dobra. Cała sprawa dopiero po wielu latach, gdy Alloma była już dorosła, trafiła do sądu, a Eunice została skazana na 12 lat więzienia. Do końca jednak twierdziła, że nic z tego, co opowiadały te dzieci, się nie zdarzyło, a on a kochała je bezwzględną i mocną miłością.


ISBN: 978-83-240-1701-0
Liczba stron: 319
Tytuł oryginału: Deliver Me From Evil. A sadistic foster mother, a chidlhood torn apart
Cena okładkowa: 14,9 zł (wydanie kieszonkowe)


Istnieje też książka napisana z perspektywy jednego z dwóch chłopców pod opieką Eunice, Christophera Spry: Child C: Surviving a Foster Mother's Reign of Terror.

15 komentarzy:

 1. Eunice dostała tylko 12 lat- skandal! Samej książki nie dam emocjonalnie przeczytać, za bardzo bym ją przeżywała....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko! Niestety, brak sprawiedliwości na tym świecie.

   Usuń
 2. Ja chętnie sięgnę po tę książkę. Mam nadzieję, że nie bazuje ona jedynie na dramatach, ale też jest rzeczowo i dobrze napisana. Poznawanie takich historii jest bardzo ważne. Kto wie, co odbywa się w domach za naszymi ścianami... warto się edukować w tym temacie i uwrażliwiać na cierpienia innych.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest naprawdę bardzo dobrze napisana. Jak na osobę, która to przeżyła, Alloma Gilbert bardzo rzeczowo i dokładnie opisywała wszystkie sytuacje raczej bez zagłębiania się w swój osobisty dramat.

   Usuń
  2. Książka jest super ładnie napisana ale historia nie zbyt.

   Usuń
 3. ja nie jestem w stanie chwilowo czytać takich książek, przerażają mnie swoją... prawdą. ale moja siostra je pochłania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem rzeczywiście trudno je czytać... Przerażające!

   Usuń
 4. To na pewno emocjonująca książka. Ta historia przeraża.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytam- lubię takie przejmujące historie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ech, a wczoraj zamawiałam książki ze Znaku i myślałam nad tą. Przeważył jednak fakt, że nie przepadam za wydaniami kieszonkowymi. Historia niezwykle poruszająca, a kobieta, która dopuszczała się takich czynów nie mogła być zupełnie zdrowa pod wględem psychicznym.

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja się zastanawiam co w tym czasie robiła tzw "opieka społeczna" Przecież osoby które opiekują się dziećmi podlegają kontroli. Dziwne że tak łatwo można zabrać dziecko od rodziców którzy sobie nie

  radzą mimo że kochają dzieci przede wszystkim to im należy pomóc.Jak widzimy ten problem dotyczy nie tylko zachodu bo i u nas coraz częściej zdarzają się podobne przypadki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie przerazajace jest to że ona była perfekcjonistka i przy ludziach z opieki społecznej udawała kompletnie inna osobę...;/

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapomniałaś dodać że jak już wyrwała się od tej sadystki to jeszcze później ją zgwałcili.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawia mnie czy jest także wersja filmowa, po przeczytaniu książki chciałabym mieć dodatkowy obraz...

  OdpowiedzUsuń