4 marca 2012

Audiobook "Zakazane wrota" Tiziano Terzani

Tiziano Terzani
Zakazane wrota
Seria podróżnicza Usłyszeć świat
audiobook, czyta Jakub Kukla
Biblioteka Akustyczna 2011-11-30


Chiny stanowią jeden z najstarszych ośrodków cywilizacji świata. Ma bardzo bogatą tradycję kulturową, historyczną czy filozoficzną. Socjalizm w dużej mierze oparty jednak o kapitalizm zapewnił ogromny eksport, chociaż wielu chińczyków nadal żyje w biedzie, pracując za niskie płace w fabrykach. Po nieudanej kulturalnej rewolucji przywódcy komunistycznego Mao Zedonga, Chiny jednak próbowały się odrodzić. Choć dziś wyglądają już inaczej - nadal intrygują swoją przeszłością.

Tiziano Terzani przez lata zafascynowany był Chinami. W 1980 roku postanowił przenieść się do Pekinu i tam wdrożyć się w świat Chińczyków jak najmocniej, by poznać ich najwyrazistsze przekonania i zwyczaje. Nie było mu łatwo - jako włoski dziennikarz niechętnie był tam widziany. Mimo to udało mu się zajrzeć w najgłębsze zakamarki Chin, przekroczyć owe zakazane wrota i rozmawiać z tymi, którzy nie powinni byli zamieniać z nim słów.

Chiny to kraj interesujący, choć na pewno pełen absurdów. Tutaj mamy chińską rzeczywistość lat 80-tych i, choć pewne rzeczy od tego czasu się zmieniły, pewne wciąż są aktualne. Terzani w interesujący sposób przekazuje nam informacje dotyczące kulturowych zwyczajów, systemu politycznego, a także szerzącej się propagandy i wpływu innych narodów, jak na przykład Sowietów, oraz stosunki z Tybetem.

Na pewno wiele restrykcji, które wprowadzone były w Chinach, są nam dziś znane. Dzięki „Zakazanym wrotom” możemy bliżej się z nimi zapoznać. To kontrola narodzin, która przewidywała maksymalnie jedno dziecko na parę, zakaz posiadania zwierząt oraz okropny brud w restauracjach (uznanych mimo to za wzorowe pod względem higieny).

„Zakazane wrota” wyjaśniają nam, dlaczego w Chinach pozbyto się tysięcy cennych zabytków, dlaczego burzono mury wokół miast. Ukazuje system wznoszenia domostw dużych w miastach wszędzie, gdzie tylko się da, nie zapewniając im dostępu do podstawowych miejsc (jak np. do szkół, sklepów). Odkrywa jednak też przed nami inną, bardziej ekscytującą stronę chińczyków - pasjonatów świerszczy, rowerów i ptaków.

Język, którego używa Terzani, nie zawsze jest prosty ze względu na dużą ilość zawartych informacji. Nawet tak ciekawe rzeczy mogłyby przytłoczyć i zanudzić w formie książki. Audiobook jednak zapewnia nam mocniejsze skupienie na temacie, zapamiętanie tego, co najbardziej nas interesuje, a także ułatwia nam zrozumienie całej treści. Słucha się tego naprawdę lekko, pochłaniając całą historię w szybkim tempie.

Wspaniała podróż po Chinach u schyłku XX wieku, które nadal niezmiernie fascynują i przyciągają. Idealna dla osób pragnących bliżej poznać tamtejsze zwyczaje, kulturę, a także historię, która doprowadziła Chiny do ich obecnego kształtu. Tiziano Terzani pozwala nam przekroczyć Zakazane wrota, tak jak on zrobił to ponad trzydzieści lat temu.


Pięknie dziękuję!


Zakazane wrota [Tiziano Terzani] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

11 komentarzy:

 1. Audiobooków nie słucham wcale, bo nie mam warunków do tego, ale w wersji papierowej, to chętnie mogę rozejrzeć się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda, bo spotkałam się z opiniami, że właśnie w wersji papierowej czasami potrafi zanudzić:-) tak czy siak, gorąco polecam!

   Usuń
 2. Wydaje się interesującą lekturą, gdyż Chiny to kraj niezwykle dziwny - dla nas, mieszkańców Europy. :) I, jak zauważyłaś - mnóstwo tam absurdów.
  Ostatnio (parę tygodni temu) w telewizji leciał film o chińskich szkołach. Straszne po prostu, jak oni każą im się gimnastykować. Czteroletnie dziecko płacze, a starzy ludzie je biją...
  Dlatego też, jest to lektura zdecydowanie dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam pozytywne spotkania z audiobookami :) Mam w takiej wersji książkę "Jedz, módl się i kochaj" przyznam szczerze, że w papierowej wersji nigdy bym przez nią nie przebrnęła ale słucha się wyśmienicie i jest baaardzo ciekawa :)

  Co do "Zakazanych wrót"- czytałam ale zawiodła moje oczekiwania...Spodziewałam się wielkich kontrowersji, spektakularnych wydarzeń i to niby wszystko było ale mnie nie zainteresowała....

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że jeszcze nigdy nie poznawałam żadnej powieści przy pomocy audiobooku, z chęcią kiedyś skorzystam z takiej możliwości. "Zakazane wrota" to zdecydowanie coś dla mnie, gdyż jestem zafascynowana kulturą i historią Chin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i dla mnie to był pierwszy audiobook :-) książek równie przyjemnie się słucha, zwłaszcza w autobusie i na wykładach :-)

   Usuń
 5. Zawsze uciekałam od Chin i Azji w ogóle, ale ogląd obejrzałam "Malowany welon" coraz chętniej sięgam po książki z akcją w tych miejscach :) Raczej unikam audiobooków, ale chętnie poznałabym tę historię w wersji papierowej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam małą wiedzę (niestety) na temat Chin, więc taka pozycja byłaby dla mnie idealna. Szkoda, że jest to audiobook, do których niestety nie mam cierpliwości. Szybko tracę koncentrację.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki o takich miejscach, o takich czasach zawsze bardzo mnie interesowały. Dlatego na pewno sobie nie odmówię.

  OdpowiedzUsuń
 8. W wersji papierowej bardzo chętnie przeczytam. Cierpię na awersję do wszystkich książek wydanych w jakiejkolwiek innej formie, bo nigdy nie mogę się skoncentrować na treści.

  OdpowiedzUsuń