9 listopada 2013

"Milion słońc" Beth Revis

Beth Revis
Milion słońc, tom 2
Wydawnictwo Dolnośląskie 2013

Na tę książkę czekałam z utęsknieniem po bardzo pamiętnej lekturze "W otchłani", która kompletnie mnie zachwyciła w ubiegłym roku. Podobało mi się w niej niemal wszystko - cały wielki, wspaniały świat, gdzieś daleko we wszechświecie podążający ku nowej Ziemi i ku konkretnym celom. Bohaterowie, którzy mają swoje mocno określone przeznaczenie i które, jakby się wydawało, ciężko jest zmienić. Swoim debiutem autorka zachwyciła wielu. Teraz wreszcie możemy poznać ciąg dalszy historii Amy, Starszego i pozostałych mieszkańców statku, który jest coraz bliżej swojego celu. "Milion słońc" na nowo otwiera przed nami wszechświat.

Na pokładzie "Błogosławionego" obalono dyktaturę Najstarszego i wreszcie mają zapanować nowe porządki. Koniec z otumanianiem ludzi fidusem, czas na wyzwolenie ich spod jego szkodliwych wpływów i spokojne podążanie do Centauri-Ziemi. Pojawiają się jednak nowe przeszkody. Kiedy okazuje się, że silniki nie działają i statek stoi w miejscu, a na pokładzie zaczyna dochodzić do dziwnych morderstw, ludzie zaczynają się buntować. Starszy pomimo starań nie potrafi zyskać ich przychylności, a Amy musi ruszyć tropem zawiłych wskazówek pozostawionych jej przez jednego z uczestników misji, które mają doprowadzić ją do odkrycia tajemnicy skrywanej przez załogę. Nikt nie wie, czy misja ma wciąż szansę zakończyć się powodzeniem i czy gdzieś tam rzeczywiście jeszcze czeka na nich nowy świat.

Druga część odysei wydaje się mniej porywająca od pierwszej. Ten świat już nie zaskakuje, gdy znamy zasady w nim panujące, gdy wiemy, do czego zdolni są zamieszkujący go ludzie. Autorka opiera się więc na powolnym odkrywaniu kart całej misji, które poddają w wątpliwość jej pomyślne zakończenie. O ile proces ten przebiega bez większych emocji i niespodzianek, o tyle ujawnienie wszystkich tajemnic pozwala nam na nowo pokochać tę historię. Autorka skutecznie przypomina, za co uwielbiać można jej książki. Powieść rozbudza pewną nostalgię za tym, co było i za tym, co być może już nigdy nie nastąpi. Uświadamia piękno świata, za którym tęsknić mogą tylko ci, którzy dawno lub nigdy nie mieli okazji go ujrzeć.

Głównej bohaterce, Amy, która znalazła się na pokładzie "Błogosławionego", szybko udało się zdobyć moją sympatię. Potrafi wziąć sprawy w swoje ręce, nie rzuca się bezmyślnie w ramiona miłości, zawsze działa z rozmysłem i wielką odwagą, ale cechuje się bardzo subiektywnym spojrzeniem na świat. Dzielnie przemierza kolejne kroki ku odkryciu tajemnicy, nie zawsze zgadza się ze Starszym i ma swoje często kontrowersyjne zdanie. Nie jest postacią taką, jakiej się od niej oczekuje, co tchnęło w nią wiele życia. Starszy to z kolei postać momentami zbyt przewidywalna, o niedocenionej dobroci, podejmująca zawsze słuszne decyzje. Tym razem nie zaskakuje, choć wyraźnie wyrasta z niego przywódca, którego załoga będzie potrzebować w kolejnej części.

Beth Revis kończąc tę książkę efektywnie rozbudza pragnienie na kolejne rozdziały. Ostatnie strony otwierają przed nami dalszy ciąg historii, która na razie musi pozostać jedynie niezwykle kuszącą tajemnicą. Bardzo lubię tę książkę za to, że jest tak pełna emocji i skomplikowanych wyborów, konfrontacją różnych osobowości i różnych celów. Bohaterowie ewoluują i czasem podejmują złe decyzje, które zawsze mają wielki wpływ na innych. Myślałam, że zapomniałam już, czym wcześniej urzekła mnie ta "śmiertelna odyseja". Beth Revis jednak znów mi to przypomniała. Polecam gorąco!

Tytuł oryginalny: A Million Suns
ISBN: 978-83-245-9136-7
Cena okładkowa: 37 zł
Liczba stron: 373

W otchłani Tom 2: Milion słońc [Beth Revis] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Recenzja tomu I 
"W otchłani" Beth Revis

12 komentarzy:

 1. :) Również bardzo podobał mi się tom pierwszy. Martwiłam się iż kontynuacja nie sprosta moim wymaganiom, ale po tak pozytywnej opinii pozostało mi jedynie jak najszybciej sięgnąć po Milion słońc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po lekturze pierwszej części na pewno warto sięgnąć po tom drugi :)

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale kupiłam ją jakiś czas temu, więc w końcu przeczytam. Twoja recenzja narobiła mi ogromnego apetytu na tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja za swoją, jak tylko dostałam, chwyciłam od razu i od razu przypadła mi do gustu :)

   Usuń
 3. Brzmi zachęcająco: skomplikowane wybory dokonywane przez bohaterów, którzy się zmieniają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw oczywiście zacznę od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 5. przede mną lektura pierwszej części. Mam nadzieję że mi się spodoba tak jak Tobie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pierwszy tom na półce, jeszcze nie przeczytany :)

  OdpowiedzUsuń
 7. chyba pora rozejrzeć się za pierwszą częścią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze pierwszej cześci, ale poluję na nią już od długiego czasu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Poszukam najpierw pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń