5 września 2011

"Wycieczka na tamten świat" Anna Litwinow, Siergiej Litwinow

Anna Litwinow, Siergiej Litwinow
Wycieczka na tamten świat
Wydawnictwo Oficynka, 2011

Autorzy Wycieczki na tamten świat, Anna i Siergiej Litwinowie, to rodzeństwo, które w swoim dorobku ma już ponad czterdzieści powieści i cztery zbiory opowiadań. Ich książki rozchwytywane w Rosji osiągnęły nakład ponad 6 milionów egzemplarzy. Anna, z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania uprawia skoki spadochronowe. Siergiej - inżynier energetyk, pasjonat archeologii. Zadziwiające jest, jak elementy swojego życia potrafią doskonale wpasować w powieściowy świat.

W samolocie do Archangielska spotyka się trójka pasażerów - piękna Tania, dziennikarz Dima oraz karciarz Igor. Kiedy niespodziewanie podczas lotu pojawia się zagrożenie podłożenia bomby, udaje im się uciec, dzięki szczęśliwie przemyconym na pokład spadochronom. Kiedy okazuje się, że przyczyną zamieszania nie była bomba, lecz świeca dymna, nasza trójka już ląduje na ziemi. Szybko jednak dowiadują się, że to ich oskarżono o próbę „terroryzmu” w samolocie. Niedługo ich tropem zaczynają podążać milicja oraz służby specjalne. Z niewiadomych przyczyn do pościgu dołącza się także mafia. Uciekając przed więzieniem i próbując uratować życie dowiadują się, co tak naprawdę było przyczyną całego zamieszania.

Książka jest przedstawiona nam jako kryminał, choć na pewno nie jest on typowy. Lepiej odpowiada mi nazwanie jej powieścią sensacyjną. Tak naprawdę nie mamy tu tajemniczych morderstw, poszukiwań zabójców, czy skrywanej zbrodni, a jedyną zagadką jest tajemnica czerwonego brylantu. Natomiast pościgi i ucieczki przedstawiają się tu niesamowicie. Bo czego tutaj nie mamy? Przygoda rozpoczyna się w samolocie, potem mamy przemarsz przez las, ucieczkę taksówką, pociągiem, a w końcu pościgi samochodowe. Sam wątek kryminalny świetnie współgra z tą ucieczką przed niesprawiedliwą karą.

Chociaż mam wrażenie, że główny sprawca całego zamieszania nie był tak dobrze ukrywany i właściwie od początku można się spodziewać kim on jest, nie przeszkadza to w zagłębianiu się w całą tajemnicę kosztownego kamienia. Bo jak się okazuje, to także niekrótka historia a zarazem bardzo niebezpieczna.

Książka jest zdecydowanie za krótka. Czyta się ją błyskawicznie, zwłaszcza, że z bohaterami nie sposób się nudzić. W końcu te pościgi wzbudzają nie lada emocje! Nie sposób oderwać się od powieści, dopóki nie dotrzemy do końca tej historii. Dopóki nie będziemy pewni, że Tania, Igor i Dima wyjdą z tego cało. Książka niesamowicie pochłania, aż nie chce się z niej rezygnować. Bohaterowie są nam świetnie przedstawieni, każdy ma swoją historię i zamiłowania. Tania jako miłośniczka spadochroniarstwa, a także początkujący pilot miała duże pole do popisu, natomiast Dima jako dziennikarz całą historię mógł w końcu wyrazić słowami, pisząc artykuł o całej tej historii.

To, co warte jest wspomnienia, to sposób w jaki autorzy przedstawili Rosję. Bardzo wyraźnie był tu zaznaczony system wartości, mafia, a nawet sposób ubierania się. W końcu zbyt ładne i zadbane ubrania mogą zwracać na siebie zbyt dużą uwagę, zwłaszcza jeśli jest się uciekinierem oskarżonym o terroryzm.

Książka to cała masa zbiegów okoliczności. Bo co by było, gdyby nie ta zapomniana maskotka? Gdyby Tania i Dima nie polecieli tym samolotem, tylko wcześniejszym, którym lot zaplanowali? A co, gdyby nie udało im się przenieść spadochronów na pokład? A co, gdyby Tani nie udało się bezpiecznie sprowadzić Igora na ziemię? Po lekturze nasuwa się mnóstwo takich pytań Ale za to chyba można kochać tę powieść - humor, niespodzianki, bohaterowie, którzy swoją niewinność manifestują ucieczką zamiast przestawieniem swojej wersji wydarzeń. Bo przecież, gdyby nie to, nie otrzymalibyśmy tak emocjonującej historii z wątkiem kryminalnym w tle.

W sam raz dla poszukiwaczy przygód i niecodziennych historii, polecam! :) 4,5/5

Za książkę dziękuję wydawnictwu:

 Książkę po najniższej cenie zakupicie na ksiegarniazwb.pl już za 25 zł :)

12 komentarzy:

 1. nie jestem do końca przekonana ze względu na tematykę książki. dość dużo oglądałam swego czasu filmów o podkładniu bomb, itp. i już troszkę mi się to wszystko znudziło. Choć znów książki jeszcze takiej nie czytałam. Chyba po prostu zostawię ją sobie na kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam niedawno. Powiem szczerze, że typowym kryminałek także bym jej nie nazwała. Sensacja - owszem. Ale kryminał nie bardzo. ;)
  Książka podobała mi się bardzo i przeczytałam ją bardzo szybko. Czasami myliły mi się postaci, ale to już swoja drogą.

  Pozdrawiam, Klaudyna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak, te nazwiska często brzmiały bardzo podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi super, tylko szkoda, że krótka! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach od jakiegoś czasu, ale jak na razie nie miałam szczęścia jej znaleźć ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj, sypią się tej książki dobre recenzje. Ta jest kolejna, więc chyba muszę dać jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałąm i także bardzo mi się podobała :D A zbiegów okoliczości było pełnooo :D Ale mnie to tam zaciekawiło :D

  OdpowiedzUsuń
 8. JA również czytałam i miło wspominam. Choć fakt, niekiedy imiona mi się myliły;) Jednak na pewno sięgnę po kolejne książki z przygodami Tani.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna lektura, nie tylko sensacja, ale i przygoda :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fabułą tego utworu wygląda na interesującą i sama książka jakoś tak przyciąga wzrok... Bardzo, bardzo podoba mi się okładka. ^ Może kiedyś przeczytam. ;)

  [okiem-recenzenta.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa książka - chcicałabym sie dowiedzieć jak wyglądał dokładny przebieg tej ucieczki z samolotu i w ogóle :D Okładka może mnie nie zachwyca ale opis juz bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje się idealna jako lekki przerywnik. ;) Co prawda mam już całą listę takich książek na ten rok, ale może skuszę się na dopisanie i tej.

  OdpowiedzUsuń