29 czerwca 2014

"Madeleine" Consilia Maria Lakotta

Consilia Maria Lakotta
Madeleine
Wydawnictwo M 2014


Consilia Maria Lakotta urodziła się w 1920 roku jako jedno z syjamskich bliźniąt, zrośniętych ze sobą skroniami. Po kilku godzinach drugie dziecko zmarło, a jej pozostał paraliż jednej strony twarzy. Już jako dziecko odnalazła swoją pasję w pisaniu, a dzięki ogromnemu talentowi szybko zdobyła przychylność czytelników. W swoich powieściach ożywiała postaci z kart Pisma Świętego i znane z Kościoła, opisując trudne przeżycia egzystencji, wiary i duchowych doznań. W "Madeleine" opowiada historię niezwykłej miłości, która z całych sił musi walczyć o przetrwanie i przezwyciężać wszystkie niechęci, zasady, krzywdy i cierpienie.

Madeleine jest piękną dziewczyną z planami na przyszłość, która staje w obliczu wielu trudnych decyzji. Wie, że chce poślubić swojego ukochanego Héliera, bo ich miłość wydaje się być niepokonana. Wszystko, czego pragną, to być razem i założyć rodzinę. Kiedy na ich drodze pojawia się kuzynka Madeleine, Yvonne o równie wspaniałej urodzie, wszystko wywraca się do góry nogami. Yvonne zawsze stawia na swoim. Jest przebojowa, pewna swoich wdzięków i trochę lekkomyślna. A jednak mężczyźni stale tracą dla niej głowę. Drogi jej i Héliera niespodziewanie krzyżują się tak, że mężczyzna musi wziąć za nią odpowiedzialność, zaś Madeleine po zawiłych intrygach swej kuzynki, rozpoczyna nowy związek. Czy Yvonne rzeczywiście udało się poróżnić dwójkę ludzi tak bardzo sobie oddanych i tak mocno zakochanych?

Autorka w piękny sposób posługuje się językiem, który idealnie pasuje do dawnych zwyczajów i nienaruszalnych zasad. Powoli wprowadza nas w historię ludzi, których pożerają intrygi, kłamstwa i nieporozumienia. Lakotta w ciekawy sposób kreuje bohaterów, którzy szybko zachwycają. Yvonne jest postacią barwną i żywą, w przemyślany sposób knuje i manipuluje. Jej trudny i egocentryczny charakter nie zdobywa raczej zaufania i sympatii, jednak świetnie ukazuje lekko mroczną stronę pięknej kobiety, która zawsze musi dostać to, czego chce. Autorka ukazuje nam także całkowicie odmienną postać Madeleine, kruchej i delikatnej, często niepewnej kobiety, która zachwyca swym wdziękiem, jednak nie ma tak silnej osobowości, jak jej kuzynka i nie potrafi przekonywać wszystkich dookoła do swoich racji. Zaś Hélier, który stoi w samym centrum kobiecej intrygi, często wydaje się być jedynie marionetką w rękach innych, przez swą naiwność i przesadną wiarę w ludzi.

Historia miłosnego trójkąta jest przedstawiona w piękny sposób głównie dzięki subtelnemu stylowi autorki, który urzeka na każdej stronie. Doskonale sprawdził się w przedstawieniu zasad i sposobów myślenia funkcjonujących w tej społeczności. Nie zawsze pozwalały one na swobodę i wolność wyboru, robienie tego, czego się pragnęło, bez nieustannego myślenia o konsekwencjach. Lakotta wystawiła na próbę uczucia bohaterów, stawiając na ich drodze wiele przeszkód. Dzięki temu zapewniła czytelnikom niesamowicie piękną, poruszającą opowieść o ludziach, którzy tkają swój własny los podejmowanymi decyzjami. „Madeleine” to niesamowita książka, która wciąga od pierwszych stron i pozwala na chwilę oderwać się od świata. Autorka pokazała tu swój niezwykły talent, który zdobył serca czytelników na całym świecie i udowodniła, że potrafi zachwycić nawet prostą historią o miłości.

10 komentarzy:

 1. Czytałam już "Nocną rozmowę" tej autorki, więc chyba i na tę książkę się skuszę. Trójkąt miłosny - to może być ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie skończyłam czytać. Zgadzam się z każdym Twoim słowem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czeka na półce na swoją kolej i po Twoim tekście nie mogę się doczekać, kiedy w końcu ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ludzie uwikłani w kłamstwa i intrygi- o tym z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam dwie inne książki tej autorki i tę również mam w planach. Jej proza mnie urzekła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Historia wydaje się być ciekawa, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, że po nią sięgnę. Wydawnictwo M jak na razie nie jest mi zbytnio znane, ale może się przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Historia wydaje się być ciekawa, dlatego z chęcią po nią sięgnę. Wydawnictwo M nie jest mi zbytnio znane, ale może się przekonam do niego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chętnie uwzględnię ją w swoich planach, nie znam autorki a i z wydawnictwem nie miałam jeszcze do czynienia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę się zgodzić z Tobą :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo wszystko spasuję, to raczej nie moja tematyka ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń