21 lipca 2013

"Wiedźmin (opowiadanie)" Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski
Wiedźmin (opowiadanie)

Andrzeja Sapkowskiego przedstawiać czytelnikom chyba nie trzeba, choć pewnie niektórzy jeszcze sami mieli okazji zapoznać się do tej pory z jego twórczością. Autor popularnej sagi o Wiedźminie z Rivii, choć także wielu innych książek i opowiadań. Ja, rozpoczynając przygodę z jego twórczością, zaczynam od samego początku - opowiadanie "Wiedźmin", debiut literacki pisarza. Co więcej ten egzemplarz dołączony był do gry o tym samym tytule, przy której spędziłam parę ładnych godzin, wczuwając się w świat stworzony przez Sapkowskiego, wcielając się w samego Geralta z Rivii.

Do Wyzimy przybywa białowłosy, tajemniczy człowiek. Od razu zaznacza swoją pozycję wśród miejscowych, zabijając oprychów w tamtejszej karczmie. Jego celem jest jednak zadanie, które zauważył na tablicy ogłoszeń, pochodzące od samego króla, Foltesta. Ten obiecuje nagrodę za odczynienie uroku z jego córki, która przemieniła się w strzygę i od lat zabija mieszkańców. Wielu odważnych próbowało już podjąć się tego zadania, choć bezskutecznie. Wiedźmin wie, że to wyjątkowo niebezpieczna misja, mimo to postanawia wyruszyć do grobowca strzygi.

Opowiadanie o Wiedźminie ukazało się po raz pierwszy w 1986 roku w miesięczniku "Fantastyka". Było jedną z prac przekazanych na organizowany przez czasopismo konkurs, w którym zajęło trzecie miejsce. Później zostało wznowione w zbiorze "Wiedźmin" w 1990 roku oraz "Ostatnie życzenie" w 1993 roku. To krótki wstęp, z którym najlepiej zapoznać się czy to przed samą grą czy przed pozostałymi książkami o Geralcie. Książki wciąż przede mną, choć pierwsza część gry już za mną - i ją ogromnie polecam fanom RPG-ów :)

Sapkowski to lekki styl, który pochlania czytelnika sposobem budowania napięcia i historii. Wiedźmin to bohater dość bezwzględny, który wie czego chce i nie pozwala się zastraszyć. Jego miecz tnie głęboko, a twarz nie zna wzruszenia. Przy takiej historii można się na chwilę zapomnieć i zatopić w tym świecie. Dopracowana historia, napisana z pasją, którą od lat doceniają miłośnicy fantastyki. 22 komentarze:

 1. "Wiedźmin" to już dla mnie klasyka. Cała seria opowieści o Geralcie już dawno za mną, ale czasem myślę nad powrotem do tych książek. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę okropnie! Ciekawe, kiedy mi będzie dane zapoznać się z serią :)

   Usuń
 2. Twórczość Sapkowskiego mam w najbliższych planach i mimo, że powtarzam to już chyba od roku to w końcu pójdę do biblioteki i wypożyczę pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam zarówno to opowiadanie, jak i całą sagę. Twórczość Sapkowskiego jest naprawdę świetna :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powinnam się wreszcie zabrać za sagę o Wiedźminie, fragment omawiany na języku polskich bardzo mi się spodobała, myślę, że zacznę od opowiadania. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też chyba niedługo zwrócę sie ku całej sadze :)

   Usuń
 5. Nie czytałem ani normalnego Wiedźmina, ani żadnego opowiadania o nim, ale obiecuję w końcu to przeczytać. Już miałem parę podejść, które niestety jeszcze nie doszły do skutku ;p.

  Jednak wydanie, które posiadasz z chęcią bym przygarnął :).

  Pozdrawiam!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo niedoskonałe wydanie, choć z ciekawymi rysunkami, ale posiada tyle literówek, że az strach! :)

   Usuń
  2. Ale ważne, że są rysunki :D.

   Usuń
 6. Wiedźmina znam tylko z gier i przyznam, że to mi wystarczy. Jakoś do twórczości Sapkowskiego mnie w ogóle nie ciągnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wchłonęłam całą sagę o Wiedźminie w kilka wieczorów. Uwielbiałam te książki, poczucie humoru autora też :) czasem się zastanawiam czy nie wrócić do powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam jeszcze tylko dodać, że film i serial były koszmarne. Szkoda.

   Usuń
  2. Nie oglądałam serialu i filmu, ale rzeczywiście słyszałam, że są straszne :)

   Usuń
 8. Twórczość tego autora mam w swoich czytelniczych planach. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie poznałam jeszcze twórczości Sapkowskiego, także wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety fantastyka to nie jest mój ulubiony gatunek do czytania, choć owszem nawet mnie laikowi nazwisko Autora obiło się o uszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja rzadko czytam, ale od czasu do czasu warto :)

   Usuń